Ակցիա՝ ԱԳՆ-ի դիմաց` ի պաշտպանություն Ռուբեն Վարդանյանի. իշխանությունն անհանգիստ է. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Այսօր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մոտ բողոքի ակցիա է սպասվում ի պաշտպանություն Ռուբեն Վարդանյանի, ում Բաքվում խոշտանգել են:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ իշխանությունների ներսում եւս անհանգստություն կա, նախ այն բանի համար, թե ինչքան մարդ ոտքի կկանգնի, եւ ինչպես դրան կարձագանքի թշնամի երկիրը: Նախօրեին Վարդանյանի որդին կոչով դիմեց, որ իր հորը խոշտանգել են, եւ պետք է քայլեր ձեռնարկել: Սակայն հայրենի իշխանություններից որեւէ մեկը մի հոդաբաշխ նախադասություն չի ասել, թե ինչ է անում այս վայրագությունների դեմ:
Երեկ ՀՀ արդարադատության նախարարն ու ՀՀ ՄԻ պաշտպանը կիսատ-պռատ հայտարարեցին, թե նամակներ են գրել պատկան մարմիններին ու վերջ:
Երեկվա հավաքը իշխանություններին անհանգստացրել է, որ գուցե նոր կրքեր բորբոքվեն:
Հիշեցնենք, որ երեկ, ի պաշտպանություն Բաքվում պահվող Ռուբեն Վարդանյանի, Կառավարության շենքի մոտ ակցիա տեղի ունեցավ, որի ժամանակ մասնակիցները պահանջում էին անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ ազատ արձակելու Ռուբեն Վարդանյանին եւ բոլոր հայ գերիներին։ Նրանք նաեւ կոչ էին անում ՀՀ ԱԳՆ-ին հանդես գալ հրատապ հայտարարությամբ եւ հրավիրել Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագետների հավաք։
Ռուբեն Վարդանյանը եւ մյուս գերիներն ու պատանդները Բաքվում պահվում են ապօրինի: Ակցիայի մասնակիցները պահանջում են, որ ՀՀ Կառավարությունը գործադրի բոլոր լծակները՝ Ռուբեն Վարդանյանին եւ մյուս հայ գերիներին հայրենիք վերադարձնելու համար»: