Վարչապետի ցուցադրական ներկայությունը Մայր Աթոռի կողմից անօրինական ճանաչված ծեսերին, ինչպես նաև այդ իրադարձությունների շուրջ իշխանական քարոզչության ձևավորած մեկնաբանությունները, հուշում են պետական միջամտության իրական նպատակը․
●խաթարել Եկեղեցու ինստիտուցիոնալ ամբողջականությունը,
●հոգևորականների շրջանում առաջացնել բաժանարար գծեր,
●հանրային դաշտում ստեղծել արհեստական երկբևեռություն՝ կանոնական Եկեղեցի և իշխանության կողմից խրախուսվող «այլընտրանքային» պատկերը։
Այս պայմաններում հոգևորականների մոտեցումների տարբերությունը բնական չէ․
այն բխում է իշխանության ճնշումից:
Արդյո՞ք հաջողում է իշխանությունը:
1. Այո, լարվածություն առաջացել է
Իշխանության միջամտությունն ակնհայտորեն սրել է ներեկեղեցական մթնոլորտը և առաջ բերել կարծիքների որոշակի բախում։ Սա այն մակարդակն է, որտեղ իշխանական միջամտությունը որոշ ազդեցություն ունեցել է։
2. Բայց Եկեղեցու պառակտումը չի կայանում
Գերագույն հոգևոր խորհրդի օրակարգում ներառված կարգապահական հարցերը և դրանց շուրջ ընթացող խորքային քննարկումները ցույց են տալիս, որ
Մայր Աթոռը վերահաստատում է եկեղեցական կարգը և կանխում է ճեղքի խորացումը։
Այսինքն՝ իշխանության փորձը, որքան էլ հետևողական, չի վերածվում Եկեղեցու իրական պառակտման․ Եկեղեցին շարունակում է պահպանել իր ինստիտուցիոնալ հիմքը և ինքնուրույն որոշումների իրավունքը։
Հայ Առաքելական Եկեղեցին, լինելով ավանդույթներով հարուստ, պահպանողական հաստատություն, իր նշանակալի բարենորոգումները, ռեֆորմները իրականացրել է ճգնաժամերի պահին։
Այսօր ևս հնարավոր է նման ընթացք․ Գերագույն հոգևոր խորհրդի բազմօրյա քննարկումները, կարգապահական հարցերի մանրակրկիտ քննությունը և տարբեր հոգևորականների բաց դիրքորոշումները կարող են հիմք ստեղծել՝