Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման միջև Գազայի հատվածում խաղաղության համաձայնագրի չկատարումը կարող է խաթարել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից ստեղծված Գազայի «Խաղաղության խորհրդի» հեղինակությունը։ Այդ մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել են Հակամարտությունների կանխարգելման միջազգային կազմակերպության՝ International Crisis group-ի վերլուծաբանները:
Հինգշաբթի՝ փետրվարի 19-ին, Վաշինգտոնում կկայանա Գազայի «Խաղաղության խորհրդի» առաջին նիստը, որը նախաձեռնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ Հանդիպման հիմնական թեմաներից մեկը կլինի Գազայի հատվածի վերականգնման համար միջոցների հայթայթումը։
«Աշխարհում կա հսկայական կասկածամտություն «Խաղաղության խորհրդի» կազմի և մտադրությունների վերաբերյալ», — ասել է կազմակերպության Իսրայել-Պաղեստին վերլուծական նախագծի տնօրեն Մաքս Ռոդենբեքը։
Նրա խոսքով՝ Գազայում հրադադարի սկսվելուց անցել է ավելի քան չորս ամիս, բայց մարտերը իրականում չեն դադարել. Իսրայելը սպանել է ավելի քան 600 պաղեստինցիների, Գազայի վերականգնումը հազիվ է սկսվել, իսկ ՀԱՄԱՍ-ը շարունակում է վերահսկել իրավիճակը՝ զինված զենքով։
«Եթե այս հանդիպումը չհանգեցնի արագ և շոշափելի բարելավումների տեղում, և հատկապես մարդասիրական ճակատում, դրա հեղինակությունը արագ կփլուզվի», — կարծում է փորձագետը։
Միաժամանակ, ԱՄՆ վերլուծական խմբի տնօրեն Մայքլ Հաննան համոզված է, որ պաղեստինցիների և իսրայելցիների միջև կամուրջ կառուցելու վերաբերյալ ԱՄՆ-ում համոզիչ գաղափարների բացակայությունը կասկածի տակ է դնում Խաղաղության խորհրդի կարողությունը՝ առաջընթաց գրանցելու Գազայի հատվածում։