/ Քաղաքականություն, Լրահոս, Գլխավոր նորություններ, Տարածաշրջան
Նոյեմբերի 6-ին Բաքվի կոնգրեսի-կենտրոնում տեղի է ունեցել «Վերադարձ Արևմտյան Ադրբեջան» թեմայով հանրային քննարկում, որը կազմակերպվել էր «ՀԿ-ներին պետական ​​աջակցության գործակալության» կողմից, հաղորդել է Azertac-ը։
Միջոցառմանը մասնակցեցին ադրբեջանական ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ, գիտնականներ և հասարակական գործիչներ։
Պրոֆեսոր Ֆուադ Մամեդովը շեշտել է, որ ադրբեջանցիների խաղաղ վերադարձը ժամանակակից Հայաստան մարդու հիմնարար իրավունքների հարց է, և ՀԿ-ները պետք է ավելի ակտիվորեն պայքարեն պատմության աղավաղման դեմ։
Գործակալության գործադիր տնօրեն Այգյուն Ալիևան հայտնել է, որ «Արևմտյան Ադրբեջանի» վերաբերյալ նախագծերի թիվը 2022 թվականի 24-ից աճել է մինչև 51՝ 2025 թվականին, և այս հարցը կմնա առաջնահերթություն 2026 թվականի համար։
Մասնակիցները շեշտել են ազգային տեղանունների պահպանման, ադրբեջաներեն լեզվի մաքրության և կրթական գործունեության կարևորությունը։
Նրանք նշել են, որ լեզուն «պետության բարոյական վահանն» է, և դրա պաշտպանությունը քաղաքացիական և ռազմավարական պարտականություն է։
Մասնակիցները ներկայացրել են «Արևմտյան Ադրբեջանին» նվիրված քարտեզներ, գրքեր, վավերագրական ֆիլմեր և նախագծեր։
Ավելի վաղ Ալիևը հայտարարել է, որ տարիներ շարունակ հայկական կողմը և սփյուռքը խեղաթյուրել են իրենց պատմությունը, և նրանք պետք է դրան հակադարձենք իրենց սեփական գիտական ​​ճշմարտություններով: Նա շեշտել է, որ հանձնարարել է իրենց գիտնականներին և ՀԿ-ներին իրականացնել ավելի շատ հետազոտություններ, ցուցահանդեսներ, հրապարակումներ: