/ Արցախ, Քաղաքականություն, Լրահոս
Բաքվում սկսվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախկին ղեկավարների և նրանց մի քանի հայրենակիցների «շոու» դատավարությունը, որոնք գերի էին ընկել 2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածքը գրավելու նպատակով ադրբեջանական «բլիցկրիգի» ժամանակ։ Այս մասին իր հայտարարության մեջ նշել է ԱՊՀ և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահ, Պետդումայի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
«Սա անձնական վրեժխնդրություն է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից, որը ոչ մի դեպքում ունակ չէ զերծ մնալու դրանից։ 1987 թվականի հոկտեմբերից մինչև 2024 թվականի ապրիլի 22-ը բացված 1389 քրեական գործով «պատերազմական» հանցագործությունների մեջ մեղադրվողների մեջ հայտնվել են իմ ընկերները՝ ԼՂՀ նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը։ Եվ մյուսները, այդ թվում՝ ԼՂՀ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ով հրաժարվեց Ռուսաստանի քաղաքացիությունից՝ կիսելու համար Լեռնային Ղարաբաղի հայերի ճակատագիրը։
Լեռնային Ղարաբաղի ողջ հայ բնակչությունը՝ ավելի քան 100 հազար մարդ, կանայք, ծերեր և երեխաներ, լքել են իրենց տները, եկեղեցիներն ու պապենական գերեզմանները և փախել Հայաստան՝ Ադրբեջանում դրախտային կյանքի հեռանկարից։ Ղարաբաղից Հայաստան հայերի փախուստը 24 ժամ հեռարձակվում էր թուրքական հեռուստաալիքներով և տեսանելի էր տիեզերքից։ Եվ դատելով նրանից, թե ինչ է կատարվում այսօր Բաքվում, փախստականները միանգամայն իրավացի էին։ Սա 21-րդ դարի խայտառակությունն է՝ կրկնելով, թեկուզ ավելի փոքր ու նվազ արյունալի մասշտաբով, 20-րդ դարասկզբի հայերի կոտորածի սարսափները։
Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դավաճանության գլխավոր մեղավորը Նիկոլ Փաշինյանն է, ով դավադրության արդյունքում ազատվել է նրանցից։ Այն ամբողջ ընթացքում, երբ գերեվարված Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Ռուբեն Վարդանյանը և մյուսները հառաչում էին Բաքվի բանտերում, Հայաստանի քաջարի ղեկավարը մատը մատին չտվեց նրանց ազատելու համար։
Ցավոք սրտի, Լեռնային Ղարաբաղի և նրա առաջնորդների ողբերգության պատմության ստվերն ընկնում է Ռուսաստանում մեզ վրա՝ խաբված լինելով իր խաղաղապահ գործողությամբ։ Ահա թե ինչից է այսօր օգտվում պարոն Փաշինյանը։ Ամոթ է։
«Ներկայումս ռուս-հայկական «Լազարևսկի ակումբի» խորհուրդը պատրաստում է մեր հայտարարությունը Բաքվի դատավարության վերաբերյալ»,- իր հայտարարության մեջ ընդգծել է Կոնստանտին Զատուլինը։