«Պատրաստ ենք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանն ու սահմանների բացմանը հենց այսօր, հույս ունենք՝ Անկարան կարձագանքի մեր պատրաստակամությանը». Ռուբինյան
22/09/2025
Երևանում ընթացող ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի 108-րդ Ռոուզ-Ռոթ սեմինարի ժամանակ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը նշեց, որ Հայաստան–ՆԱՏՕ հարաբերությունները սկիզբ են առել ավելի քան 30 տարի առաջ, և Հայաստանը մշտապես կարևորել է դաշինքի հետ գործընկերությունը՝ մասնակցելով խաղաղապահ առաքելություններին և աջակցելով ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը։
Ռուբինյանը ընդգծեց, որ ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը Հայաստանի հավասարակշռված արտաքին քաղաքականության բաղկացուցիչ մասն է, և Երևանը պատրաստ է շարունակել այն՝ ուղղված տարածաշրջանային ու գլոբալ անվտանգության ամրապնդմանը։
«Խորհրդարանական մակարդակում հարաբերությունները զարգանում են 2022 թվականից, երբ ԱԺ-ն դարձավ ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի ասոցիացված անդամ»,- ասաց նա։
Փոխնախագահը ներկայացրեց նաև վերջին զարգացումները Հարավային Կովկասում․ «Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններ. 2024 թ․ օգոստոսի 30-ին ստորագրվել է սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը, սահմանազատվել է պետական սահմանի առաջին 12 կիլոմետրանոց հատվածը։ Վաշինգտոնում, ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ, ստորագրվել է խաղաղության մասին համատեղ հռչակագիր, իսկ երկու երկրների արտգործնախարարները նախաստորագրել են միջպետական հարաբերությունների հաստատման համաձայնագիր։
Տարածաշրջանային հաղորդակցություններ. Ռուբինյանը կարևորեց «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, որը նախատեսում է Հայաստանի տարածքով բեռնափոխադրումների, գազատարների, էլեկտրական և ինտերնետային կապերի ընդլայնում։ Նրա խոսքով՝ Հարավային Կովկասը կարող է դառնալ Արևելք-Արևմուտք և Հյուսիսճ-Հարավ տրանսպորտային հանգույց»։
Նա հավելեց, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը մնում է արտաքին քաղաքական առաջնահերթություն։ «Մենք պատրաստ ենք դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանն ու սահմանների բացմանը հենց այսօր», — ասաց Ռուբինյանը՝ հույս հայտնելով, որ Անկարան կարձագանքի Երևանի պատրաստակամությանը։
Անդրադառնալով արտաքին քաղաքականության ընդհանուր ուղղություններին՝ Ռուբինյանը նշեց, որ Հայաստանի անվտանգության ռազմավարությունը երկար տարիներ կախված է եղել միայն մեկ բևեռից, ինչը լուրջ խնդիրներ էր առաջացնում ՀՀ-ի համար, և այժմ իրականացվում է քաղաքական, տնտեսական և անվտանգային հարաբերությունների դիվերսիֆիկացում, այդ թվում՝ Եվրամիության հետ համագործակցության խորացում։
«2025 թ․ մարտի 26-ին Ազգային ժողովը նույնիսկ ընդունել է Հայաստանի՝ ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքը, որը ներկայացվել էր քաղաքացիական նախաձեռնությամբ»,- ասաց նա։
Ռուբինյանը եզրափակեց, որ Հայաստանը վճռական է կառուցել խաղաղ ու բարի դրացիական ապագա՝ օգտագործելով բացված պատմական հնարավորությունը։